Yeni Bir Sene, Yeni Bir SEN!

Yeni Bir Sene, Yeni Bir SEN!

Yeni bir yıl, yeni fırsatlar, yeni hedefler… Evet, bu gibi cümleleri hemen her yıl duyuyor, okuyoruz. Peki ya neden her sene yılbaşı yaklaşırken bu cümlelerle daha çok karşılaşıyoruz? Bu yazıda bunlardan bahsedelim dedik, ne demek oluyor bu “Yeni bir sene, yeni bir SEN”? “Aslına bakarsanız değişim ve gelişim insanın içinden gelir. Dış etkenlerin üzerimizde zaman zaman etkisi olsa da, hayatımızla ilgili yeni kararlar alma, kendine yeni hedefler koyma ve yenilenme gücü daima insanın içindedir. Sadece bazen bizi harekete geçirecek bir şeylerin olmasına ihtiyaç duyarız, ateşi yakacak bir kıvılcıma.”


İnsan, yeni şeylerin yarattığı olumlu duyguları hayatı boyunca yaşar. Çocukken alınan yeni ayakkabıları giymenin mutluluğu, yaz tatili bitip yeni bir okul yılının başlama hevesi, iş hayatına atılmanın heyecanı, evlenince başlayan yeni hayat tarzının gizemi, hatta yeni bir dizi izlemeye başlamak bile heyecan verir bizlere. Tüm bu hayat olaylarına baktığınız zaman ortak bir noktaları olduğunu fark edeceksiniz; YENİLİK. Sanırım hayatı daha yaşanabilir kılan, içimizdeki hayat enerjisini körükleyen şey hayatımızdaki yenilikler. Yeni bir şey duymak, yeni insanlarla tanışmak, yeni kararlar almak, gerçekleştirdiklerinin yerine kendine yeni hedefler koymak, yeni giysiler giymek, yeni yerler görmek, yeni bir dil öğrenmek, yeni bir saç modeli denemek, yeni bir hobi edinmek gibi…

Tüm bunlar bizi biz yapan, yaşadığımız hayatın tadına varmamızı sağlayan şeyler bana kalırsa. Gel gelelim bunun yeni yılla alakasına. Yeni bir şeyler yazmak istiyorsak, boş bir sayfaya ihtiyacımız vardır. İşte bu noktada yeni yıl en doğru zaman olabilir. Belki de içinde bulunduğumuz yılın iyisiyle kötüsüyle, yaşattığı tüm tecrübeyle sona ermesi ve henüz yaşanmamış, yepyeni bir senenin başlaması değişim için aradığımız kıvılcımdır. Tıpkı yeni bir hikaye yazmak için ihtiyacımız olan boş sayfa gibi! Yeni senenin getirdiği heyecanla yeni kararlar alabiliriz. Eskiden yapmadığımız, belki de her zaman isteyip de yapamadığımız şeyleri yapmanın vaktidir. Belki geçen yılın başında kendimize koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmişsek, yeni hedeflerle bir adım daha ileri gitmek için doğru zamandır. Kırgın olduklarımızla arayı düzeltme, hatalarımızdan ders çıkarıp önümüze bakma, geriye dönüp başardıklarımıza bakarak kendimizle gurur duyma zamanıdır. “Vay be! Neler atlatmışım!” deyip gücümüze güç katmanın, uzun zamandır görmediğimiz eski dostumuzu aramanın, hep hayalini kurduğumuz o şeyi almak için para biriktirmenin vaktidir yeni yıl ne dersiniz? Geçmişe takılıp kalmak yerine, yeninin tadını çıkarma vakti. Umut edin, motivasyonunuzu diri tutun, yeni yılın heyecanını yaşayın. Hep ileri bakın. “Keşke” yerine “artık” ile başlayan cümleler kurun. İlk başta dediğim gibi değişim ve gelişim insanoğlunun doğasında var ve bunu gerçekleştirmek için aradığınız güç daima içinizdedir!

Banner Bottom

Hiç resim yok
?>