Sonbaharda Cilt Bakımı

Sonbaharda Cilt Bakımı

Yaz ayının sona ermesinin ardından gelen sonbaharla beraber havalar soğuyup cildimizi savunmasız bırakmaya başlıyor. Sonbaharda yapmamız gereken cilt bakımı, soğuk ve sert olacak, cildimizi yıpratıp yoracak olan kış ayı için ön hazırlık olacaktır. Sonbaharda cilt bakımının en önemli uygulamaları, cildimizi nemlendirmek, temizlemek ve kışa hazırlamaktır.

Sonbaharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sonbahar aylarında cildimize nem kazandırmak için yapabileceğimiz en iyi bakım cildimize buhar banyosu yapmaktır. Buhar banyosunun içerisine atacağımız nane yaprakları sayesinde cildimiz nefes alır ve nemlenmesi kolaylaşır.

Sonbahar aylarında cildimizi temizlemek için, iki haftada bir kere cildimize kil maskesi uygulayarak, cildimizin ölü deriden kurtulmasını kolaylaştıralım.

Cildimizi korumak için yaptığımız temizliği eğer çok sık yaparsak cildimize zarar veririz.

Yüzümüzü soğuk su yerine ılık su ile yıkayarak, soğuk havanın etkisinden daha fazla korumuş oluruz.

Yazın sık sık yapılan cilt bakımları maalesef havalar soğuyunca ihmal edilir, fakat sonbaharda da cilt bakımlarına devam edilmelidir. Çünkü soğuk ve sert esen rüzgar cildi kurutup, pul pul dökülmesine sebep olabilir.

Cilt Bakımı İçin Maske Tarifi

Kil Maskesi

1 tatlı kaşığı mısır unu,

1 çay kaşığı pirinç,

1 tatlı kaşığı kil,

Nemlendirici krem,

Su.

Öncelikle pirinci un haline gelene dek öğütelim. Sonra diğer malzemeleri pirince ilave edelim. Krem ve su ekleyerek maskemizi cilde sürebileceğimiz bir kıvama getirene kadar yoğuralım. Nemlendiriciyi ve suyu karışımınızın miktarına göre ayarlayabiliriz.

Hazırladığımız maskeyi cildimize uygulayalım ve kuruyana kadar bekletelim. Maske kuruduğunda ılık su ile yıkayıp yüzümüzü temizleyelim. Maskeyi kuruduktan sonra ciltte fazla bekletmemeye özen gösterin, yüzünüzde fazla beklediğinde cildinizi kurutabilir. Haftada 1 kere uygulamanızı tavsiye ettiğim bu kil maskesi cildinizi daha parlak ve canlı bir hale getirir.

Sonbaharda Yaşanılan Cilt Sorunları

Cilt gözenekleri açık olmasından dolayı, rüzgarla gelen kirli hava cildimizin gözeneklerine dolar ve cilt sorunları birer birer ortaya çıkmaya başlar. Bunlara örnek olarak egzama, kaşıntı ve ciltte pullanma vb. rahatsızlıkların fazlasıyla meydana geldiği bu dönemde, cildimiz için kalkan görevi gören nemlendirici kremleri kullanmak çok önemlidir.

Banner Bottom

Hiç resim yok
?>