Vücut Geliştirme Şampiyonu Görkem Çırakoğlu!

Vücut Geliştirme Şampiyonu Görkem Çırakoğlu!

Dünya Vücut Geliştirme Federasyonu’nun (WBFF) en büyük organizasyonunda Dünya Fitness Erkek Model kategorisinde yarışmaya katılan Görkem Çırakoğlu ikincilik elde etti.

Dünyanın en büyük organizasyonlarından olan Dünya Vücut Geliştirme Federasyonu’nun (WBFF) en büyük organizasyonu “Dünya” yarışmasında dün podyuma çıkan Görkem Çıkarakoğlu ikincilik elde ederek ülkemize büyük bir gurur yaşattı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Toronto eyaletinde gerçekleşen şampiyonada Dünya Fitness Erkek Model kategorisinde yarışmaya katılan Görkem Çırakoğlu ikincilik elde ederek WBFF Pro Kartı kazandı.

Görkem Çırakoğlu ile yaptığımız röportajda sorularımıza içtenlik ve samimiyetle cevap veren başarısını, yaşantısını ve gençlere önerilerini anlatan Görkem Çırakoğlu’nun uluslararası platformlarda Kuzey Kıbrıs’ın gururu olmaya devam edeceğine inanıyor, spor yaşantısının devamında başarılarının daim olmasını diliyoruz.

1. Kaç yaşındasın ve kaç yıldır sporla uğraşıyorsun? 

1987 doğumluyum ve sporu soracak olursanız kendimi bildim bileli spor yapıyorum. Sporcu bir aileden geldiğimden dolayı sürekli futbolun icinde bulundum. İlkokul yıllarında atletizm yapıyordum ve kısa koşu, uzun koşu ve yüksek atlama kategorilerinde altın madalyalarım var. Daha sonra uzun yıllar futbol oynayıp şampiyonluklar kazandım hatta bir de gol krallığım bulunmakta. Fitnessi soracak olursanız 10 yıl öncesinden devam etmektedir.10 yıldır sürekli hayatımın içinde ama son 2 yıldır profesyonelce yapıyorum. 

2. Spor hayatına nasıl başladın? 

Dediğim gibi spora daha çok küçük yaşlarda başladım. Fitnesse ise 10 yıl önce geçirdiğim büyük bir diz sakatlığı sonunda ameliyat olmam gerekti ve doktorlar artık zor futbol oynarsın dediler. Bende bunun üzerine güçlendirmek için salona başladım. Hem dizimi eskisinden daha güçlü yaptım hemde bu spora bağımlı olmamı sağladı.

3.Hedeflerin neler? 

Şuanda hazırlandığım bir yarışmam var. 2017 yılında gerçekleştirilecek olan WBFF PRO Dünya Şampiyonasına hazırlanıyorum ve bu sene kaçırdığım şampiyonluğu almayı hedefliyorum. Bunun dışında oyunculuk teklifleri de aldım onları değerlendirmek istiyorum.

4.Şimdiye kadar eğitim ve mesleki alanda neler yaptın? 

Ben üniversite mezunuyum. İşletme bölümünden mezun oldum. Fitness eğitmenliğinde Pearson Belgeli Personal Trainer sertifikam bulunuyor ve KKTC’de en yüksek seviye olan 2.seviye antrenör sertifikam da bulunuyor.

5.Spor dışında başka bir hobin var mı, nedir? 

Antrenmanlar, beslenme, dinlenme dışında fitness salonum bulunuyor ve birebir antrenörlük yanında uzaktan da eğitim veriyorum. Bunun yanında yarışmacılar da hazırlıyorum. Sanırım bu yoğunluk bana yetiyor. Bunun dışında motor tutkum var. Vakit buldukça motorumla keyif yapmayı seviyorum stress atmakta çok yardımcı. 

6. Vücut geliştirme dışında herhangi bir mesleki uğraşın var mı? 

Profesyonel olarak bu sporu yapıyorum ve kendimi %100 veriyorum. Yani başka iş yapmama imkan yok. 

7.Sahnede yaşadığın en komik anın nedir? 

Genelde podyuma çıkan kişiler heyecandan o anları hatırlamıyor fakat ben heyecan yapmadığım için her anı hatırlıyorum. Aslında birkaç tane var. WBFF Avrupa şampiyonasında podyum arkasında ısınırken ve podyuma çıkmama 2 dakika varken göğüs kasıma kramp girdi ve göğsüm adeta sıkıyormuşum gibi duruyordu. Bende orda kimin olduğunu bilmediğim suyu alıp içtim. İyi ki içmişim, 2 dakikada kramptan kurtulmayı başardım yoksa podyuma bir göğsüm sıkılmış gibi çıkacaktım.

8.Bu işten para kazanabiliyor musun?

Yoksa bu bir tutku mu? 

Aslında bu spor bir yaşam biçimidir ve bağımlılık yapıyor. Benim salonum ve pt hizmeti veriğim için evet ben para kazanıyorum ama işiniz bu değilse ne yazık ki bizim ülkede para kazanmak biraz zor.

9.Vücut geliştirmek isteyen gençlere kimyasal kullanımı hakkında önerilerin nelerdir? 

Aslında en önemli konu bu olmalı. Gençlerimiz artık kolay yoldan biryerlere gelmek istiyorlar ve ne yazıkki doping ürünlerine başvuruyorlar. Bilmedikleri şey; bu ürünler zararlarını kısa sürede belli etmiyor. Yani 1-2 yılda değil de 5-10 yılda belki 20 yıl sonra size zararı dokunuyor. Ben bu sporu 10 yıldır yapıyorum ve görüyorum ki gençlerimiz birkaç ayda benim geldiğim noktaya gelmeye çalışıyorlar. Boşuna sağlıklarını tehlike atmakla birlikte vücut simetrilerini ve orantılarını bozuyorlar. Bu sporda büyük olmak değil aslında önemli olan. Önemli olan simetridir. O yüzden gençlerimize tavsiyem bu ürünlerden kesinlikle uzak durmalarıdır. Sağlıktan önemli birşey olamaz.

10.Vücut geliştirmenin bir yaşı ve sınırı varmıdır? 

Fitness yapıyorsanız eğer yaş hiç önemli değil. Erken yaşlardan vücut ağırlığınızla çalışmalar yapmak sizin hem boyunuzun uzamasını sağlar hemde postürünüzün düzgün olmasına olanak verir. Eğer yaşınız çok büyükse mutlaka fitness yapmalısınız. Özellikle bayanlarda daha çok olan kemik erimesi riskini büyük oranda azaltıyor. Bunun yanında kalp sağlığı, kolesterol ve birçok hastalıklardan uzak kalmanızı sağlıyor. Hergün yapacağınız yarım saat yürüyüş bile sağlığınızı olumlu etkilemektedir.

Banner Bottom

Hiç resim yok
?>