Kakao Yağının Faydaları

Kakao Yağının Faydaları

Kakao denince akla ilk önce kakao taneciklerinden yapılan lezzetli çikolatalar geliyor elbette ama kakaoyağı son dönemlerin en faydalı, kışkırtıcı mis kokusu ile en baştan çıkarıcı ve en aromatik ve bir o kadar da faydalı yağların başında geliyor.

Önceleri bulmakta zorluk çekerdik ancak son dönemlerde özellikle organik dükkanların en fazla arananlar listesinin başında yer alan kakao yağı cilde dost ve saymakla bitmeyen faydası ile mutlaka evimizde yerini alması gereken yağların başında geliyor.

Daha evvel özellikle hamile bayanların ciltteki çatlakları önlemede kullandıkları sonraları daha fazla bronzlaşmak için güneşlenenlerin tercih ettiği kakao yağının faydalarına gelin yakından bakalım.

1. Saçlar İçin Tam Bir Nem Deposu

İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde pek çok sağlık sorununda destekleyici olarak kullanılabilen kakao yağı, saçlar içinde mükemmel bir yağdır. Saçlarınızın sağlıklı parlaklığına kavuşması, nemlenmesi ve yumuşak olması için kakao yağını mutlaka denemelisiniz. Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar kakaoyu kozmetiğin vazgeçilmezler arasına soktu. Düzenli kullanımda saçlarınızın ne kadar çabuk uzadığına şaşıracaksınız. Benmari usulü eriterek tercihen içeriğine susam, badem ve lavanta yağı ekleyerek kendi saç bakım yağınızı yapabilirsiniz.

2. Kuru ve Çatlamış Cilde İyi Gelir

Özellikle hassas ve aşırı kuru cilt yapısına sahip kişiler için ideal bir nemlendiricidir. Bir parça kakao yağını alıp ciltte kuru ve çatlamış bölgelere güvenle kullanabilirsiniz. Hamilelik veya kilo alıp verme durumlarında çatlak oluşumun önlenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki E vitamini sayesinde cildi besler, cilde doğal bir parlaklık ve esneklik kazandırır. Cildi yeniler. 

3. Bronzlaştırır

Saf kakao yağı ile müthiş bir görünüme sahip olabilirsiniz. Cilde hızlı ve doğal bir bronzluk verir. Kakao yağını tek başına veya havuç ve susam yağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Böylece deniz, tuz ve rüzgârın olumsuz etkilerinden korunabilir sağlıklı bir bronzluk elde edebilirsiniz. Özellikle katı kakao yağı sahil kenarında sıcaklıkla kremsi bir formda olur. Bir parça alıp tüm vücuda kolayca sürülebilirsiniz.

4. Dudakları Nemlendirir

Küçük bir parça kakao yağını alın ve dudaklarınıza sürün. Muhteşem kokusuyla dudaklarınız gün boyu nemli ve sağlıklı kalsın.

5. Selülitlerin Oluşumunu Engeller

Düzenli olarak kullanıldığında  doğal kakao yağının selülit oluşumunu engellediği bilinir.

Banner Bottom

Hiç resim yok
?>